Najlepszy darmowy program antywirusowy – wielki test Softonic

Najlepszy darmowy program antywirusowy – wielki test Softonic

Najlepsze programy do wirusówProgram antywirusowy to niewątpliwie jedno z najważniejszych narzędzi na każdym komputerze. Ale jak wybrać najlepszy antywirus spośród wielu dostępnych na rynku? Postanowiliśmy Wam pomóc.

W Softonic przeprowadziliśmy test 6 najpopularniejszych darmowych programów antywirusowych. Zbadaliśmy ich skuteczność w wykrywaniu szkodliwych plików oraz sprawdziliśmy w jakim stopniu spowalniają komputer. Wzięliśmy też pod uwagę liczne użyteczne funkcje oferowane przez te aplikacje.

Zobacz który z programów atywirusowych zdobył najwięcej punktów w naszych testach.Aby poznać wyniki naszych testów obejrzyj poniższe video oraz przeczytaj szczegółowe wyniki w poniższym artykule.

W naszym badaniu wzięliśmy pod uwagę następujące darmowe programy antywirusowe:

avast! Free Antivirus

avast! Free Antivirus to jeden z najpopularniejszych darmowych antywirusów. Liczbę jego użytkowników szacuje się na 150 milionów.

Free antivirus

Microsoft Security Essentials 4.1

Microsoft Security Essentials 4.1 to oficjalna aplikacja firmy Microsoft. Świetnie integruje się z systemem dzięki czemu obciąża komputer w minimalnym stopniu.

Darmowy antywirus

Avira Free Antivirus 2013

Avira Free Antivirus 2013 ten antywirus oprócz skutecznej ochrony oferuje wiele ciekawych opcji dodatkowych, takich jak skanowanie poczty email czy stron www.

Antywirus za darmo

AVG AntiVirus Free 2013

AVG AntiVirus Free 2013 to skuteczny i jednocześnie wydajny antywirus. Wyróżnia go dopracowany interfejs w stylu kafelków Windows 8.

Antywirus na komputer

Panda Cloud Antivirus 2.0.1

Panda Cloud Antiviurs 2.0.1 jest antywirusowym skanerem, który działa za pośrednictwem internetu. Nie obciąża systemu i nie wymaga aktualizacji.

Antywirusy online

Ad-Aware Free Antivirus 10

Ad-Aware Free Antivirus 10 usuwa programy szpiegujące (spyware) oraz niechciane programy (adware) z komputera. W ostatnim czasie rozszerzono jego możliwości także o antywirus.

Darmowy program antywirusowy

Darmowy antywirus – nasz test

Do testów wykorzystaliśmy najnowsze wersje wszystkich sześciu wymienionych wyżej  programów. W naszych próbach wsparliśmy się danymi pochodzącymi z portalu Virus Bulletin. Jest to niezależna firma, która co dwa miesiące przeprowadza wnikliwe analizy skuteczności antywirusów.

Szczegółowe rezultaty:

W poniższej tabelce znajdziecie szczegółowe wyniki naszych testów.

Test antywirusów

Na samym wstępie musimy stanąć w obronie Panda Cloud, który zajął ostatnie miejsce pod względem wydajności. W przypadku tego programu dotarliśmy do danych bazujących na tylko jednym teście zrobionym w sierpniu 2012 roku. W przypadku pozostałych programów dane pochodzą z testów wykonywanych na przestrzeni sześciu miesięcy, co zdecydowanie lepiej pozwala wyeliminować błędy pomiaru. Dlatego też będziemy dalej obserwować jak rozwija się program Panda Cloud i na pewno weźmiemy go pod uwagę w kolejnych testach, tym bardziej że cechuje się świetną wykrywalnością wirusów.

Najlepszy pod względem wykrywalności wirusów i szkodliwego oprogramowania okazał się Ad-Aware, a tuż za nim Panda Cloud oraz Avira. Wszystkie programy uzyskały więcej niż 9 punktów, oprócz MSE, który za to ma zdecydowanie najlepszą wydajność. Nic dziwnego biorąc pod uwagę, że jest to aplikacja Microsoftu i wyjątkowo skutecznie integruje się z systemem operacyjnym Windows.

Jeśli chodzi o wydajność pozostałych antywirusów, zwraca uwagę zaskakująco zły wynik popularnego programu avast! Wydaje się, że z roku na rok ta aplikacja traci na rzecz konkurentów. Dla pewności w przypadku avast! powtórzyliśmy testy, ale za każdym razem otrzymywaliśmy tak samo niski rezultat wydajności.

Avast! wygrywa jednak w innej kategorii. Posiada on najwięcej ciekawych dla użytkownika dodatkowych funkcji oraz narzędzi, jak również jego interfejs wydaje nam się najbardziej przejrzysty. Dlatego w ostatecznym rezultacie programowi Avast! udało się uzyskać trzecie miejsce.

AVG uzyskał świetne wyniki w każdej z poszczególnych kategorii testu. Dlatego udało mu się uzyskać drugie miejsce. Dużym plusem okazał się także nowy, dopracowany interfejs programu.

Zwycięzcą naszych testów okazał się Avira Free Antivirus 2013. W tym wypadku przeważyła prędkość działania idąca w parze z niezwykle wysoką skutecznością w wykrywaniu wirusów. Oprócz tego doceniliśmy także usunięcie z programu denerwujących reklam.

Oto oficjalne wyniki:

1 miejsceAvira Free Antivirus

2 miejsceAVG AntiVirus Free

3 miejsceavast! Free Antivirus

4 miejsce Ad-Aware Free Antivirus

5 miejsce Microsoft Security Essentials

6 miejsce Panda Cloud Antiviurs

Który antywirus jest najlepszy

Zobacz też drugą część naszego testu:

Najlepszy płatny program antywirusowy – druga część testu Softonic

  • Link Skopiowany!
Wczytywanie komentarzy